Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy co roku 2 maja. Data ta nie jest przypadkowa i ma dwa powody historyczne.

Pierwszym faktem jest to, że 2 maja 1945 roku żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa- Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL to właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były one eksponowane podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. 2 maja obchodzony jest również Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ustanowienie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla te obchody. Podczas obchodów tego święta odbywają się różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne.

15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

 

Jak to wygląda w Świnoujściu?

Co roku dziesięciu alpinistów wciąga na szczyt świnoujskiej latarni morskiej olbrzymią biało-czerwoną flagę. Wszystko odbywa się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej która odgrywa hymn państwowy.

Pierwszy raz w flaga na świnoujskiej latarni zawisła 2 maja 2014 roku i miała  300 metrów kwadratowych, w 2015 roku flaga miała prawie 375 m2. W 2016 480 m2, rok później już 558 m2 a na 2018 rok planuje się powiesić flagę o powierzchni 658 metrów kwadratowych!

Dotychczasowy rekord świata należy do Grecji- gdzie zawisła flaga o powierzchni 648 m2. Czy Świnoujściu uda się pobić rekord? Tego dowiemy się 2 maja 2018 roku. Zapraszamy do oglądania transmisji!